Nojapyöräilyn PM-kisat 2016

Race banner

Nojapyöräilyn Pohjoismaiden mestaruuskilpailut Nokialla

Recumbent Racing Finland järjestää maailmanhistorian ensimmäiset nojapyöräilyn Pohjoismaiden mestaruuskilpailut vuoden 2016 elokuun ensimmäisenä viikonloppuna. Kilpailupaikkana toimii Nokian renkaiden testirata Nokialla.

Tapahtuma on tarkoitettu kaikille nojapyöräilystä kiinnostuneille, nojapyörää vasta harkitsevista todellisiin alan pioneereihin. Kilpailuvälineitä on protoista todellisiin high-end kilpureihin, niin tehdaspyöriä kuin ällistyttäviä omatekoisiakin.

Pohjoismaiden mestaruuskilpailujen edeltäjä on Nokialla jo useampana vuonna järjestetty kaksipäiväinen nojapyöräilyn SM-kilpailu. Järjestäjän tavoitteena on rakentaa kisaviikonlopusta rento tapahtuma, jossa yhdistyvät kilpaileminen, rata-ajo elämysmielessä, nojapyörien testausmahdollisuus ja ihan vaan jutustelu alan harrastajien kesken.

Vaikka kyseessä on kilpailu, radalla on tilaa myös leppoisammalle ajelulle. Iso osa osallistujista kilpailee vain itseään vastaan hyödyntämällä mahdollisuuden ajaa pitkäkestoinen suoritus turvallisessa ympäristössä kaveria kannustaen tai leppoisasti rupatellen. 12 tunnin ajossa nopeudet ovat tyypillisesti 15-60 km/h, joten mukaan mahtuu ja mukaan toivotaan monenlaisia ja monentasoisia polkijoita.

Alueen järjestelyt Rataprofiili

Tapahtuma on avoin kaikille, mutta PM-titteli myönnetään tietenkin vain pohjoismaalaisille kilpailijoille.

Tapahtumaan voi osallistua myös tavallisella polkupyörällä (“pystypyörällä”), jos tallissa ei vielä ole nojapyörää. Tavallisille pyörille järjestetään tuloksissa oma luokkansa. Järjestäjä huomauttaa, että käytössä olevien ajoitussirujen määrä on rajallinen, joten on mahdollista (joskin epätodennäköistä), että pystypyöräilijöiden määrää voidaan joutua rajoittamaan, jotta kaikki nojapyöräilijät mahtuvat mukaan.

Kilpaileminen ei ole pakollista. Uteliaat katselijat ja kyselijät ovat lämpimästi tervetulleita - ihan ilmaiseksi.

Kilpailu on ohi

Lauantai 6.8.

Klo ……………. ……….tapahtuu……………..
9:00 Rata-alueen portti avautuu
10:00 – 11:00 Ilmoittautuminen (200 m, 1 h, 6 h, 12 h kilpailut)
11:00 Tapahtuman avaus
11:30 200 metrin osallistujainfo ja aloitus
14:30 – 17:00 Varikolla tapahtuu
  * Rompetori: tuo itsellesi tarpeetonta fillarikamaa myyntiin
  * Pohjoismaiden hitain 2-pyöräisellä nojakilla ajaja – kilpailu
  * Pyörien koeajomahdollisuus
15:30 – 16:30 Tunnin ajon maailmanennätysyritys (Pekka Heimonen):
  * WRRA trike recumbent, 1 hour, Masters
17:00 Tunnin aika-ajo alkaa
18:00 Tunnin aika-ajo päättyy
18:15 Palkintojenjako (200 m ja 1 h)
18:30 alkaen Saunomismahdollisuus Alisniemessä

Sunnuntai 7.8.

Klo ……………. ……….tapahtuu……………..
7:00 – 7:45 Saapuminen ja ilmoittautuminen (12 h)
8:00 12 tunnin ajo alkaa
9:00 – 9:45 Ilmoittautuminen (6 h)
10:00 6 tunnin ajo alkaa
16:00 6 tunnin ajo päättyy
16:15 Palkintojenjako (6 h)
20:00 12 tunnin ajo päättyy
20:00 Palkintojenjako (12 h)
20:00 alkaen Saunomismahdollisuus Alisniemessä
21:00 Rata-alueen portti suljetaan

Ikäsarjat/luokat (WRRA:n luokituksen mukaisesti)

  • juniorit (16 v ja alle)
  • yleinen (17 – 50 v)
  • seniorit (51 v ja yli)
  • miehet ja naiset erikseen

Pyöräluokat

  • kattamattomat (WRRA)
  • kattamattomat triket (3- ja useampipyöräiset, WRRA)
  • taka- tai etukatetut (WRRA)
  • täyskatetut (ei WRRA -luokitusta)
  • pystypyörät (perinteiset polkupyörät, ei WRRA -luokitusta)

WRRA tarkoittaa luokitusta, joka on World Recumbent Racing Association säännösten mukainen.

Ilmoittautuminen

Lähetä sähköpostilla (kinneristi(at)gmail.com) seuraavat tiedot:

  • Nimi
  • Käyttäjätunnus nojapyöräfoorumilla (ei pakollinen)
  • Puhelinnumero
  • Sähköpostiosoite
  • Syntymäaika
  • Pyörän merkki ja malli
  • Nojapyöräluokka
  • Matkat joihin osallistut (200 m, 1 h, 6/12 h)

Saat paluupostissa maksuohjeet.

Osallistumismaksu

  • heinäkuun 15. saakka: 30 euroa RRF:N jäseniltä (sis. heidän perheenjäsenensä), muilta 40 euroa.
  • Aikavälillä 15.7. - 6.8.: 35 euroa RRF:N jäseniltä, 45 euroa muilta.

RRF:n jäsenmaksu on 20 euroa. RRF:n jäsenmaksu ja kisaan osallistuminen maksetaan samalla kertaa. Tapahtumaan osallistuminen ei vaadi RRF:n jäsenyyttä.

Kilpailun osoite

Nokian Renkaiden testirata, Testiradantie 57, 37130 Nokia